دانشکده هنر های تجسمی و کاربردی
گزارش برگزاري هفته گرافيگ در دانشكده هنر هاي تجسمي
هفته گرافيگ در دانشكده هنر هاي تجسمي برگزار شد.
برگزاري هفته گرافيگ در دانشكده هنر هاي تجسمي

اولين روز هفته ي گرافيك 1396 دانشگاه هنر اصفهان در تاريخ 2 ارديبهشت با سخنراني استاد فيروزه گل محمدي همراه بود.

اين جلسه با حضور جناب آقاي حميد صادقيان رئيس دانشكده هنرهاي تجسمي دانشگاه هنر اصفهان و محوريت تصويرسازي و توضيح مراحل تصويرسازي يك كتاب از صفر تا صد برگزار شد.

فيروزه گل محمدي كه از پيشكسوتان تصويرسازي ايران به شمار مي رود مطالب خود را با چگونگي انتخاب و گزينش يك تصوير گر آغاز كرد،كه شامل تصويرگراني بود كه ناشر از آنها شناخت قبلي داشت،تصويرگران آماتور با دو الي سه كتاب و تصويرگران .

ايشان همچنين از شرايط كاري خود و نحوه ي تصويرگري و كار با ناشران داخلي در كتاب هاي خود سخن گفتند.

شيوه كار با ناشران خارجي و چگونگي ارتباط با آنها نيز از ديگر موضوعاتي بود كه در اين نشست مطرح و بررسي شد.

در ميان برنامه نيز ايشان نمونه هايي از كتاب هاي چاپ شده كه توسط خودشان تصويرسازي شده بود را در اختيار دانشجويان قرار دادند و همچنين به سوالات مختلف دانشجويان در مورد تصويرسازي هاي كتاب هاي مختلف، شيوه ارتباط دانشجويان با انتشارات هاي خارجي و داخلي، بيوگرافي خودشان در شروع كار تصويرسازي كتاب و ... پاسخ دادند.

در ادامه بيوگرافي كوتاهي از ايشان را ميخوانيم:

فيروزه گل محمدي،اهل تهران،معماري داخلي را از 15 سالگي در هنرستان خوانده و در دانشگاه ادامه داده است.كتاب عجب اشتباهي در سال 1364نخستين اثر تصويرگري اون براي كودكان بود.گل محمدي 21 كتاب را ك اغلب به حوزه ي ادبيات كودك تعلق دارد به تصوير كشيده و موفق ب دريافت 17 مدال داخلي و بين المللي شده است! ژانين دسپينت منتقد بنام فرانسوي در كتابش les imagiers la literaure en couleurs  كه در موضوع نقد تصويرگري بين المللي تحرير شده است،ضمن شرح و تحليل برخي از آثار گل محمدي مي نويسد:"اصول نقاشي مدرن از روش اصيل و شخصي او مي تراود."

آخرين اثر فيروزه گل محمدي تصوير گري كتاب "فيل در خانه تاريك" بر اساس اشعار مولانا مي باشد، كه به گفته خود ايشان حدود 10 سال اين اثر زمان برده است!

 
 
 
 
 
 
 
 

روز يكشنبه سوم ارديبهشت ماه قسمت دوم برنامه هاي هفته گرافيك دانشگاه هنر اصفهان با سخنراني سركار خانم ريحانه شيخ بهايي با محوريت طراحي جلد كتاب برگزار گرديد.
اين برنامه با معرفي با معرفي و قرائت مختصري از رزومه ي ايشان آغاز شد.
خانم شيخ بهايي مطالب خود را با ارائه ي تاريخچه اي كلي از طراحي جلد كتاب از ابتدا تا دوران معاصر و بررسي اجمالي آثار هنرمندان معاصر گرافيك ايران شروع كرد.
بعد ازآن به معرفي و بررسي آثار خود پرداخت و در همان حين سوالات دانشجويان در مورد تعدادي از جلد هاي طراحي شده توسط خود ايشان را پاسخ داد.در آخرهم به ديگر سوالات دانشجويان در خصوص روش هاي طراحي جلد،نحوه ي ايده پردازي،تفاوت طراحي جلد با پوستر و حتي لي اوت و صفحه آرايي كتاب پاسخ داد.

 
 
 
1396/02/11
Date:
1658
View:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشكده هنرهاي تجسمي
خيابان حكيم نظامي، كوچه سنگتراشها، كوي چهارسوقي ها، مادي خواجه عابد،  دانشكده هنرهاي تجسمي
031-36262681-36262682
  031-36262683تلفكس دفتر دانشكده
 كد پستي8175873463
دانشگاه هنر اصفهان
كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه هنر اصفهان مي باشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal